Levandule

Levandule je nenáročná rostlina, kterou můžeme pro velkou oblibu stále častěji vídat nejen v zahrádkách, ale i městských skupinových výsadbách. Je vhodná jako nízký stálezelený plot, používá se na olemování záhonů i samostatně nebo v kombinaci s jinými rostlinami do květinových záhonů. Velmi pěknou dvojici tvoří např. s růžemi. V době kvetení nadělá velkou parádu a potěší naše smysly svou krásou a vůní.

Levandule

Tato rostlina se pěstuje už po staletí, její léčebné účinky jsou dobře známy. Pozitivně působí v oblasti psychiky, zažívání, uvolňuje spasmy a má hojivý účinek při poranění. Nejčastěji se s levandulí jako lékem setkáme v mastičkách, balzámech, kosmetických přípravcích. Esence z levandule odpařovaná z aromalamp je velmi příjemná, uklidňující a jako jednu z mála ji můžeme použít také u nejmenších dětí.

Pěstování levandule není vůbec složité a tak při troše péče, můžeme každoročně sklízet spoustu materiálu pro naše tvoření.

Nejčastěji využíváme celé kvetoucí stonky, které použijeme čerstvé nebo sušené.

Spojíme do svazků a buď je hned použijeme nebo nejdříve usušíme zavěšené květy dolů. Sušíme v dobře větraném prostoru, ne na přímém slunci.

Už jen taková kytička usušených levandulových květů s libovolným dozdobením je velmi dekorativní.

Pokud máme levandule větší množství,můžeme se dát do výroby voňavého věnce,srdce nebo jakéhokoliv jiného tvaru.

Základem je spojit do menších svazečků levandulové květy s cca 8-10 cm dlouhými stonky.Ty pak použijeme na libovolný korpus a navazujeme přes sebe,aby vznikl celistvý tvar. Pokud necháme delší stonky,nemusíme mít ani žádný pevný základ,jen levandulové svazečky tvarujeme tak, abychom dosáhli požadovaného výsledku. Využíváme při tom vázací drát nebo lepidlo,které aplikujeme pomocí tavné pistole.

Zavolejte